Poniedziałek XVII tygodnia okresu zwykłego
Miniaturowy Świat księdza Janusza
Czynna do 15 września

"Miniaturowy Świat w skali 1:87 księdza Janusza" to tytuł wystawy, której otwarcie nastąpiło w poniedziałek 4 lipca 2011 r. w Muzeum Techniki w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki).

Wystawa jest niejako modelarskim podsumowaniem 45-letniej fascynacji istniejącym oraz tym nierzeczywistym światem ... w skali 1:87. Światem tworzonym przez bardzo nietypowego modelarza, księdza, proboszcza z Mostówki, Janusza Grygiera.

Ten duchowny z powołania ma także niespotykaną cierpliwość oraz dar budowania makiet i dioram odtwarzających w najmniejszych szczegółach stacje, czy szlaki kolejowe, miasta, remizy strażackie czy scenki rodzajowe, które po sfotografowaniu wyglądają jakby były rzeczywiste.

Część swoich pracksiądz Janusz poświęcił konkretnym wydarzeniom, które miały miejsce w naszym kraju. Ostro komentuje rzeczywistość na polskiej kolei, która -w odróżnieniu od innych krajów gdzie przeżywa ona renesans- umiera, i to z powodów zupełnie niezrozumiałych.

Na wystawie znajdziecie również samochody z okresu PRL-u. Oczywiście nie mogło zabraknąć, jak to u osoby duchownej, elementów związanych z religią... zatem w Muzeum Techniki zagości ... szopka betlejemska.

Niewątpliwymi atrakcjami wystawy będzie działająca makieta wesołego miasteczka, a także kolejka wprawiana w ruch za pomocą ... roweru.

Wystawę można oglądać w Muzeum Techniki w Warszawie do połowy września.

Bardzo serdecznie zapraszamy do odwiedzenia

Dod. Ks. Wojciech Lipka 6.07.2011 o 22:34